Homepage > ... > Festival Info > General Information > Entertainment ScheduleE-mail storyPrint friendly format
2018 Entertainment Schedule

Orange County Great Park Stage

10:00 a.m. JJ & the Habibis Laguna Beach Belly Dancers – Middle Eastern Belly Dance
10:30 a.m. Orange County Friendship Choir – American Songs
11:00 a.m. International Peace Choir – Children Singing & Dancing
11:25 a.m. Pumana – Polynesian Dance
11:55 a.m. Ballet Folklorico “Las Estrellas” from Orange County School of Arts – Mexican & Spanish Dancing
12:30 p.m. Mexikas – Aztec Dancers & Drummers from Mexico
1:15 p.m. The Beatunes – Beatles Cover Band
2:00 p.m. HGT Express – American Band
2:40 p.m. It’s Samba Showtime! – Brazilian Dance
3:25 p.m. The Jewels that Raq! – Belly Dance & Fusion
4:10 p.m. Naked Rhythm – Middle Eastern & World Music
4:55 p.m. Street Beat – Hip-Hop Pizzazz
5:35 p.m. Lisa Haley & the Zydekats – Cajun & Zydeco Music

YourIrvine.org Stage

10:00 a.m. Nika Imani Dance – Persian Dance
10:20 a.m. Las Estrellas Ballet Folklorico from Long Beach – Ballet
10:45 a.m. Mei-Ling Lee Chinese Dance Group – Chinese Folk Dancing
11:20 a.m. RemJ – Michael Jackson Tribute Artist
12:05 p.m. Minor Strut – Kids Rock Band
12:50 p.m. Caribbean Jems Dance Entertainment –Caribbean Music
1:05 p.m. Festival Welcome
1:55 p.m. Upstream – Reggae, Calypso, Soca, & Steel Drum Music
2:35 p.m. Adaa Indian and Bollywood Dance Academy – Indian Dance Group
3:05 p.m. Brian Young & the Blues Station – Blues Band
3:50 p.m. IKPAVC Samulnori DoDream Team – Traditional Korean Drums
4:25 p.m. Experience Myke – Jimi Hendrix Cover Band
5:05 p.m. Authentic Music of the Andes – Music of the Andes
5:35 p.m. La Sirena y Mar de Ashe’ – Salsa/Latin Dance

Chinese American Mutual Association Stage

10:00 a.m. Montessori Funtime Preschool – American Children Song & Dance
10:25 a.m. The Performer’s Academy – Vocal Singing Performance
10:50 a.m. Mariachi Voces de Jalisco – Mariachi Band
11:25 a.m. Aviella Winder – Pop Music
12:00 p.m. Nicholson Pipes and Drums – Scottish Pipeband
12:45 p.m. Maple Youth Ballet – Classical & Contemporary Ballet
1:10 p.m. Fraternidad D Bolivia – Folk Dances from Bolivia
1:30 p.m. Susana Elena Spanish & Flamenco Dance – Spanish & Flamenco Dance
1:55 p.m. Irvine Korean Line Dance – Senior Line Dancing Group
2:15 p.m. Mumbai Madness – Bollywood Fusion Dance
2:35 p.m. South Coast Chinese Cultural Center/Irvine Chinese School – Chinese Folk Dance
3:00 p.m. A Little Dynasty Chinese School – Chinese Orchestra
3:25 p.m. Xorotroptzi Dance Group – Bulgarian Dance
3:45 p.m. OC India Association – Traditional Indian Singing & Dancing
4:05 p.m. The Velvet Bow Strings – Violin & Cello Duet
4:25 p.m. Ava Dance Studio – Iranian Dance
4:45 p.m. Halau Hawaii OC – Hawaiian Dance
5:10 p.m. DJ Astro – EDM Music
5:40 p.m. Kerry and the Surftones – Surf Musical Group

Demonstration Stage

10:15 a.m. OC Dance Productions – Starlettes Performance Group
10:35 a.m. Bollywood Dancers – Bollywood Fusion
10:50 a.m. JJ & the Habibis – Egypt, Turkey, Iran, US Belly Dance
11:25 a.m. Maple Youth Ballet Company – Interactive Ballet
11:50 a.m. R3play Dance Group – Chinese Silk Scarf & Long Sleeve Water Dance
12:10 a.m. Relampago del Cielo Grupo Folklorico – Mexican Folk Dance
12:30 p.m. Zumbolly – Indian Bollywood Dance
12:55 p.m. Lotus Bud Guzheng Academy – Traditional Chinese Instruments
1:20 p.m. Underground Dance Company – Mixed Genre Dance
1:35 p.m. Our Indian Culture – Irvine Indian Dance
1:50 p.m. Korean Nanta Drum – Drum Show
2:15 p.m. Irvine Indians – Large Group Indian Dance Performers
2:30 p.m. Rising Phoenix Morris – Traditional English Folk Dancing
2:50 p.m. Ari Guiragos Minassian Armenian School – Armenian Ethnic Folk
3:10 p.m. Danza de Tecuanes – Mexican Folk Dance
3:35 p.m. South Coast Chinese Cultural Association – Youth Ensemble
4:00 p.m. Laguna International Dancers – Folk Dances from Around the World
4:25 p.m. Lithikhaa Mageswaran – South Indian Classical Dance
4:55 p.m. Bulgarian Education and Culture Society – Bulgarian Folk Dance

World Religions: Najma Quader Stage

11:00 a.m. Irvine Spiritual Assembly – Baha’i Faith – Priceless Pearls Interfaith Chorus
11:30 a.m. CZC Dance Group – Modern & Classic Persian Dance
12:00 p.m. Hindu Swayam Sevak Sangh – Sun Salutations & Yoga Postures
12:30 p.m. Bliss and Wisdom Foundation of North America – Choir Performance, Song of Praises
1:00 p.m. Church of Jesus Christ of Latter-day Saints – Choir Performance
1:30 p.m. Irvine Eckankar Center – Music & Guided Spiritual Exercise
2:00 p.m. Falun Dafa – Meditation
2:30 p.m. Brahma Kumaris Raja Yoga Meditation Center – Guided Meditation & Spiritual Dance
3:30 p.m. Islamic Center of Irvine – Spoken Word

Martial Arts Arena

12:20 p.m. OC Kickboxing and Mixed Martial Arts – Filipino Martial Arts, Muy Thai
1:00 p.m. Orange County Shaolin Temple Cultural Center – Martial Arts
1:30 p.m. Body and Brain – Korean Tai Chi
2:10 p.m. Int’l Nihon Karate Do Academy – Japanese Martial Arts
2:40 p.m. Energy Bagua – Kung Fu
3:10 p.m. Traditional Japanese Demonstration – Karate
3:40 p.m. ATA Irvine Martial Arts – Traditional Korean Taekwondo

Roving Entertainment

10:30 a.m. African Kikundi
11:00 a.m. Mainstreet German Trio
12:00 p.m. Rising Phoenix Morris
12:00 p.m. 5-Piece Mariachi Band
12:30 p.m. English Joy Stiltwalkers
1:30 p.m. Tuscany Italian Trio
2:00 p.m. Bit-O-Irish Trio